+22 813 88 68
Korporacja. Patologiczna pogoń za zyskiem i władzą

Korporacja. Patologiczna pogoń za zyskiem i władzą

Wydawnictwo: Lepszy Świat

Dostępność: W magazynie

    Korporacja to opowieść o najpotężniejszej instytucji współczesnego kapitalizmu; opowieść o tym, jak z niepozornej formacji o wąskim i sprecyzowanym zakresie działania, doszło do powstania instytucji potężniejszej niż niejeden rząd i niejedno państwo. Autor twierdzi i udowadnia to, że wielkie, międzynarodowe korporacje są w istocie tworami psychopatycznymi, które za prawnie usankcjonowany cel stawiają sobie wyłącznie interes własny - kosztem jednostek, całych społeczeństw i środowiska naturalnego. Korporacje to dziś w istocie...
29.90zł 25.20zł
   Pin it

 

 

Korporacja to opowieść o najpotężniejszej instytucji współczesnego kapitalizmu; opowieść o tym, jak z niepozornej formacji o wąskim i sprecyzowanym zakresie działania, doszło do powstania instytucji potężniejszej niż niejeden rząd i niejedno państwo. Autor twierdzi i udowadnia to, że wielkie, międzynarodowe korporacje są w istocie tworami psychopatycznymi, które za prawnie usankcjonowany cel stawiają sobie wyłącznie interes własny - kosztem jednostek, całych społeczeństw i środowiska naturalnego. Korporacje to dziś w istocie groźne "potwory Frankensteina", które wymknęły się spod kontroli ludzi, którzy stworzyli je przecież kiedyś dla własnych celów. Jednak książka, oprócz pesymistycznej diagnozy, zawiera także przesłanie optymistyczne – nie jest jeszcze zbyt późno, by złe procesy powstrzymać i odwrócić.

Ksiązka opublikowana w roku 2004 posłużyła jako podstawa do filmu Korporacja, który w tym samym roku zdobył 25 międzynarodowych nagród.

Joel Bakan (ur. 1959) – kanadyjski prawnik i pisarz. Jest także autorem kilku książek na temat kanadyjskiego prawa konstytucyjnego w tym: Just Words: Constitutional Rights and Social Wrongs, których treścią jest analiza historycznych efektów, jakie w promowaniu społecznej sprawiedliwości miał rozdział o prawach i wolności.

Bakan ma dwójkę dzieci ze swoją pierwszą żoną Marlee Gayle Klein, też profesorem prawa. Marlee Gayle Klein zmarła na białaczkę w 2001 roku. Bakan wspierał swoją żonę w chorobie – w tym czasie pracując nad Korporacją i ustanowił ku pamięci swojej żony cykl wykładów na temat sprawiedliwości społecznej, aby w ten sposób upamiętnić jej wkład w prawo kanadyjskie i spuściznę feministycznej teorii prawnej. Obecnie jest mężem kanadyjskiej aktorki i śpiewaczki Rebeki Jenkins

 

 

autorJoel Bakan
rok wydaniaWarszawa 2006
liczba stron254
wymiary14,5 x 20,5 cm
oprawamiękka
ISBN83-922296-0-6