Roziskrzona biegnie moja linia wysokiego napięcia z Podlasia na Pomorze
− pisze Sylwia Gibaszek w nowym tomiku pod intrygującym tytułem Ryba na łańcuchu.
Ten tomik jest jak wycieczka brzegiem spokojnego morza, kiedy nieoczekiwanie zalewają nas fale. W jej wierszach można natrafić na morskie stwory, jak syreny i meduzy i inne „zwierzęta metafizyczne".
Zwłaszcza tytułowa Ryba na łańcuchu, jakby z okrutnej baśni, wydaje się alter ego autorki. Poezja Sylwii Gibaszek, absolwentki filozofii, nie jest jednak pojęciowa, lecz wizualna i zmysłowa. Nawet szkło ma tu swój zapach, a w ogrodzie „zapachy się mienią”. Wiele obrazów poetyckich jest rozpiętych między niebem a ziemią precyzyjnej obserwacji i opisu przedmiotu, jak np. wełniana nitka na podłodze, która "swoją czerwienią mąci spokój".
Poezja Sylwii Gibaszek bywa żywiołowa, emocjonalna, ale bywa też chłodna, wystygła z emocji − jak suszone kwiaty. Stygnięcie uczuć i doświadczenie osobności − bycia „Leibnizowską monadą”, „sama na czubku szpilki” − to jeden z wątków tego tomiku. Podmiot wierszy czasem doświadcza „istnienia na oścież”, a czasem rygluje drzwi swojej „leśnej chaty”. W „Wierszu rozbieranym” przestrzeń wewnętrzna podmiotu ulega unicestwieniu − z kobiecej postaci pozostaje tylko „pajęczyna utkana z wierszy”. Jedną zwrotkę wiersza „Epilog” można by uznać za lapidarny manifest poetycki autorki:
wszystko co istnieje
przerabiam na obrazy i wiersze
splatam barwy i dźwięki
w warkocz komety
prof. Anna Sobolewska
Sylwia Gibaszek należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest absolwentką wydziału Filozofii UW, gdzie zajmowała się estetyką, filozofią kina i sztuk audiowizualnych. Obecnie studiuje psychologię praktyczną w Międzyregionalnej Akademii Zarządzania Personelem oraz Studium Psychologii Carla Gustawa Junga w Łodzi. Poetka jest autorką trzech tomów pt: Szklane kantaty, Lady Solo, Meduza.
Poezja Sylwii była nagradzana na ogólnopolskich konkursach poetyckich, między innymi Łódzkiej Wiośnie Poetów, płockim konkursie o Liść dębu, cieszyńskim O Piastowską Wieżę. Poetka publikowała w „Wyspie”, „Toposie”, „Gazecie kulturalnej”, „Przeglądzie powszechnym”, „Ciechanowskich Zeszytach Literackich”. Wiersze autorki Ryby na łańcuchu były prezentowane na antenie Polskiego Radia a także tłumaczone na słowacki i francuski. Przekład w tym ostatnim języku ukazał się w belgijskim magazynie „Remue Meninges”.
Najnowsze utwory Sylwii można obecnie znaleźć na portalu literackim Bohdana Wrocławskiego www.pisarze.pl
Sylwia Gibaszek zajmuje się także rysunkiem i malarstwem. Każda jej praca plastyczna jest związana z konkretnym utworem muzycznym. Uwielbia malować pastelami olejnymi, a ostatnio temperami na płótnie.