+22 813 88 68
Rodzina żyje miłością

Rodzina żyje miłością

Wydawnictwo: Czarna Owca

Dostępność: W magazynie

  Książka znanej niemieckiej terapeutki rodzinnej jest poradnikiem dotyczącym rozwiązywania konfliktów w rodzinie. Obecnie coraz częściej fachowcy obserwują następujące (paradoksalne) zjawisko: kochająca się małżeństwo nie jest w stanie żyć ze sobą. Ludzie, którzy są ze sobą z miłości, którzy niczego więcej nie chcieli, jak spędzić ze sobą resztę życia, a urodzone dzieci były wyczekiwanym z utęsknieniem wielkim darem, nagle przestają się ze sobą komunikować, izolują się od siebie, często nie potrafią zapanować nad agresją w...
24.99zł 22.50zł
   Pin it
 

Książka znanej niemieckiej terapeutki rodzinnej jest poradnikiem dotyczącym rozwiązywania konfliktów w rodzinie. Obecnie coraz częściej fachowcy obserwują następujące (paradoksalne) zjawisko: kochająca się małżeństwo nie jest w stanie żyć ze sobą. Ludzie, którzy są ze sobą z miłości, którzy niczego więcej nie chcieli, jak spędzić ze sobą resztę życia, a urodzone dzieci były wyczekiwanym z utęsknieniem wielkim darem, nagle przestają się ze sobą komunikować, izolują się od siebie, często nie potrafią zapanować nad agresją w stosunku do partnera, a dzieci przejmują ten sposób bycia i stają się agresywne w wobec rodzeństwa, rówieśników, zaczynają mieć problemy z nauką w szkole itp. Cała ta sytuacja ma charakter „dynamiczny”, jak określają to psycholodzy: często prowadzi do eskalacji i kończy się coraz większą alienacją poszczególnych członków (ucieczka jest najczęstszą i najłatwiejszą formą reakcji), a później: rozstaniem, rozwodem, walką w sądach o dzieci, a wszystko to przeplatane jest nierzadko różnymi formami zemsty – bo przecież winna jest zawsze druga strona. Z takiej spirali, jeżeli przybierze ona zaawansowane stadium, wyjście jest niesłychanie trudne, jako że skonfliktowani członkowie rodziny nie znają ani mechanizmów rządzących sytuacją w jakiej się znaleźli, nie metod walki z nimi czy chociaż ich ograniczenia.

Jak radzić sobie z takim emocjonalnym i uczuciowym chaosem? W jaki sposób ponowie „pozwolić dojść do głosu miłości”? jak powrócić na tory poprzedniej harmonii? Odpowiedziom na te pytania (i to bardzo konkretnym) poświęcona jest książka Jiriny Prekop „Rodzina żyje miłością: zasady pełnego czułości współżycia”. Główny problem w takich rodzinach polega na wrodzonej wręcz niechęci ludzi do tzw. konfrontacji emocjonalnej, czyli próby analizy i rozwikłania punktów spornych w sferze uczuciowej. Zwykle bowiem takie problemy rozwiązywane są w sferze „racjonalnej”, czyli na zasadzie reklamacji składanych w sklepie, co w przypadku emocjonalnych problemów nie tylko nie pomaga, ale wręcz pogarsza całą sytuację. Autorka zdaje sobie rzecz jasna sprawę z faktu, iż przezwyciężenie takich konfliktów jest nie tylko praco- i czasochłonne, ale wymaga przede wszystkim przełamania wewnętrznych oporów („Ja na terapię? Sama sobie idź!”), dostrzeżenia problemu i wagi jego konsekwencji dla całej rodziny. Już pierwsza wizyta na terapii grupowej (co autorka zaleca jako rodzaj „pierwszej pomocy” w zaawansowanych konfliktach rodzinnych) czyni niekiedy cuda: ludzie dostrzegają bowiem wtedy, że także inni zmagają się z podobnymi problemami, że są bezradni i szukają pomocy. A to, jak pisze autorka, pierwszy i najważniejszy krok.

W poszczególnych rozdziałach autorka omawia zarówno warunki, w jakich żyją dzisiejsze rodziny, jak i przyczyny oraz sposoby zapobiegania konfliktom – w różnych konstelacjach: matka-dziecko, dziecko-rodzeństwo,. żona-mąż. Myślą przewodnią tej książki, i zarazem jedną z głównych przyczyn „konfliktogenności” współczesnych rodzin, jest brak, czy może lepiej: znaczne ograniczenie bezpośrednich kontaktów w rodzinie, czego symbolem są tablety i iPody. Ale przemianie ulegają także codzienne nawyki rodzinne: np. wspólne posiłki czy spacery stały się rzadkością. Nie jest to z reguły wina rodziców, lecz przyczyny wynikają z ogólnych zmian cywilizacyjnych. Trzeba tutaj podkreślić, iż autorka nie przedstawia ani nie propaguje jakiegoś idealnego obrazu stosunków rodzinnych, lecz jej celem jest realistyczna pomoc realnie istniejącym rodzinom, uwikłanych w takie czy inne zależności wynikające z układów społeczno-zawodowych. I to jest główna zaleta tej publikacji: czytelnik otrzymuje konkretne informacje i wskazówki, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Celem też nie jest doprowadzenie do idealnego kształtu tych stosunków, tylko do ich załagodzenia i stworzenia mechanizmów zapobiegających eskalacji konfliktów.

Autorka proponuje tutaj, jako element zapobiegający powstawaniu niepotrzebnych konfliktów, stworzenie a następnie uporządkowanie struktury rodzinnej, w której każdy członek ma swoje miejsce, akceptowane zarówno przez siebie jak i innych. Osobny, bardzo interesujący, rozdział poświęcony tzw. rodzinom mieszanym, czyli wychowującym dzieci z poprzednich związków partnerów. Aktorka podejmuje także mniej znane, ale bardzo istotne niekiedy problemy, jak na przykład miejsce w strukturze rodzinnej zmarłego dziecka. Czytelnik nie otrzymuje tutaj gotowych, nienaruszalnych schematów, lecz jedynie propozycje najlepszych rozwiązań i sposobów dążenia do urzeczywistnienia tych rozwiązań.

Jednak zapobieganie powstawaniu konfliktów to tylko jedna strona medalu, druga to umiejętność przeprowadzania konfrontacji: niektóre konflikty muszą być bowiem likwidowane w ramach konfrontacji – ignorowanie ich czy udawanie, że nie istnieją prowadzi bowiem do jeszcze poważniejszych konsekwencji. Pewne kwestie można bowiem ustalić jedynie poprzez przeciwstawienie różnych wersji, spojrzeń i interpretacji tego samego zdarzenia czy faktu. Tak zwana „cicha zgoda” jednej ze stron, a więc milczące podporządkowanie się, często stosowana w rodzinach i uważana nawet za ogromną zaletę, jest nie tylko niefunkcjonalna, ale wręcz toksyczna, jak pisze autorka. Wzajemny szacunek, miłość, a także potrzeby odkrywa się często właśnie poprzez tego typu konfrontacje, stające się nowym fundamentem rodziny, a w każdym razie wzmacniającym jej struktury.

Istotnym aspektem tej książki jest fakt, iż jednym z głównych poruszanych w niej tematów są relacje między dziećmi i rodzicami, kwestie wychowania i współżycia – to kolejny ogromny plus dla autorki, która ma nie tylko ogromne doświadczenie na tym polu, ale także potrafi przekazać wnioski wynikające z tych doświadczeń w sposób rzeczowy, prosty i zrozumiały. Jedyną cechą tej publikacji, którą uznać można by ewentualnie za mankament, to nieco staroświecki styl jak i sposób argumentacji. Jednak z drugiej strony styl ten daje czytelnikowi wrażenie pewnej solidności przekazywanej mu wiedzy: ma się poczucie, iż mówi do nas po prostu mądry człowiek, którego celem jest udzielenie nam pomocy w ulepszeniu naszego życia – i to najbardziej chyba wyróżnia tę publikację spośród innych na podobne tematy.

podtytułJak odbudować zdrowe i głębokie więzi
autorJirina Prekop
wymiary13,5 x 20,5 cm
oprawamiękka
ISBN978-83-7554-960-7
tłumaczAnna Choińska
tytuł oryginałuFamilie lebt von Liebe: Regeln für ein liebevolles Miteinander