+22 813 88 68
Edukacja i terapia przez sztukę

Edukacja i terapia przez sztukę

Wydawnictwo: Eneteia

Dostępność: W magazynie

Arteterapia to dziedzina wiedzy rozwijająca się na pograniczu pedagogiki, psychologii i sztuki. Jej istotą jest lecznicze oddziaływanie na system psychiczny oraz na określone formy zachowania poprzez zastosowanie środków artystycznych. Autor rozważa teoretyczne, metodyczne, praktyczne i aksjologiczne aspekty arteterapii oraz jej zastosowanie w świetle swojej teorii doznań transakcyjnych. W tym ujęciu edukacja i terapia przez sztukę prowadzą do zmian w samoświadomości osoby zaburzonej, skłaniając ją do odkrywania nowych wartości artystyczno-estetycznych,...
38.00zł 34.49zł
   Pin it

Arteterapia to dziedzina wiedzy rozwijająca się na pograniczu pedagogiki, psychologii i sztuki. Jej istotą jest lecznicze oddziaływanie na system psychiczny oraz na określone formy zachowania poprzez zastosowanie środków artystycznych.
Autor rozważa teoretyczne, metodyczne, praktyczne i aksjologiczne aspekty arteterapii oraz jej zastosowanie w świetle swojej teorii doznań transakcyjnych. W tym ujęciu edukacja i terapia przez sztukę prowadzą do zmian w samoświadomości osoby zaburzonej, skłaniając ją do odkrywania nowych wartości artystyczno-estetycznych, poznawczo-intelektualnych, filozoficznych, etycznych i duchowych.
W swoich rozważaniach autor nawiązuje do teorii dezintegracji pozytywnej Kazimierza Dąbrowskiego oraz teorii samoświadomości Zbigniewa Zaborowskiego.

 Tomasz Rudowski – prof. Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, pedagog specjalny, zajmuje się twórczą resocjalizacją oraz arteterapią.
Kierownik Zakładu Pedagogiki Resocjalizacyjnej Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW. Pracownik naukowy w Instytucie Edukacji Artystycznej APS w Warszawie, gdzie pełni funkcję kierownika Podyplomowego Studium Arteterapii.
Autor książek poświęconych edukacji plastycznej, teorii sztuki, teorii arteterapii, w tym: Arteterapia – inspiracje i wartości (2007), Studia nad arteterapią w ujęciu aksjologiczno-psychologicznym (2009), Scientific Bases of Artistic Education With Art-Therapy (2011). Bada związki uzdolnień specjalnych z ekspresją artystyczną w procesach socjalizacji, edukacji i arteterapii, w szczególności osób nieprzystosowanych społecznie. Opracował teorię afirmacji sensu życia przez sztukę i teorię doznań transakcyjnych w arteterapii i edukacji. Odbył staż zawodowy w Akademii Sztuk Pięknych. Uprawia malarstwo, rzeźbę, grafikę.

Spis treści
Przedmowa: Teoria arteterapii Tomasza Rudowskiego – implikacje do resocjalizacji przez sztukę – Janina Florczykiewicz    9
Wstęp    19
Rozdział 1: Edukacja plastyczna a arteterapia osób niedostosowanych społecznie    23
Rozdział 2: Arteterapia osób niedostosowanych społecznie – podstawy teoretyczne    53
Rozdział 3: Doznania transakcyjne wartości artystyczno‑estetycznych
w kontekście edukacji plastycznej i arteterapii    91
Rozdział 4: Pomiar napięcia emocjonalnego u osób dysfunkcyjnych    121
Rozdział 5: Artystyczno‑edukacyjne i osobowościowe uwarunkowania zachowań twórczych (na przykładach)    135
Zakończenie    159
Bibliografia    165
Aneks    175

ZAKUPY POWYŻEJ 150 ZŁ WYSYŁKA GRATIS

podtytułArteterapia w świetle teorii doznań transakcyjnych
autorTomasz Rudowski
rok wydania2013
liczba stron182 + 8 wkładka kolor
wymiary16,0 x 23,5 cm
oprawamiękka
ISBN978-83-61538-47-9