+22 813 88 68
Dogadać się z dzieckiem. Coaching, empatia, rodzicielstwo

Dogadać się z dzieckiem. Coaching, empatia, rodzicielstwo

Wydawnictwo: CoJaNaTo

Dostępność: W magazynie

Ta książka nie jest kolejnym zbiorem dobrych rad na temat: jak być lepszym rodzicem. To głęboko zakorzeniony w osobistym doświadczeniu, przemyślany, dynamiczny i praktyczny podręcznik wewnętrznej podróży ku nieznanym krainom naszych serc i umysłów. Nie są one zbyt odległe ani trudne do osiągnięcia – a rozpoznanie ich i uświadomienie decydują o harmonii związków nie tylko z naszymi dziećmi, ale z ludźmi w ogóle. Ze wszech miar warto podjąć tę wyprawę. Tym bardziej, że na każdym etapie – w stylu wysokiej klasy coachingu –...
33.90zł 29.99zł
   Pin it

Ta książka nie jest kolejnym zbiorem dobrych rad na temat: jak być lepszym rodzicem. To głęboko zakorzeniony w osobistym doświadczeniu, przemyślany, dynamiczny i praktyczny podręcznik wewnętrznej podróży ku nieznanym krainom naszych serc i umysłów. Nie są one zbyt odległe ani trudne do osiągnięcia – a rozpoznanie ich i uświadomienie decydują o harmonii związków nie tylko z naszymi dziećmi, ale z ludźmi w ogóle. Ze wszech miar warto podjąć tę wyprawę. Tym bardziej, że na każdym etapie – w stylu wysokiej klasy coachingu – wspierać nas będą i dopingować, pełne empatii Autorki.

Wojciech Eichelberger

*****************************************************************************************************************************************************************

To zawsze jest wyzwanie. Napisać książkę dla rodziców tak, żeby była blisko życia i konkretnych sytuacji, jakie pojawiają się w relacjach z dziećmi. A jednocześnie, żeby nie była typowym poradnikiem ani instrukcją obsługi dziecka. W dodatku taką, która zostanie w głowie na dłużej, rzeczywiście coś zmieni i skłoni dorosłego do głębszej refleksji nad własnym rodzicielstwem.

Magda i Joanna sprostały wyzwaniu, którego się podjęły. Dodatkowo proponują czytelnikom książkę, która jest właściwie zaproszeniem do odbycia indywidualnego warsztatu na temat troskliwego i świadomego rodzicielstwa. Rodzicielstwa inspirowanego duchem „Porozumienia bez Przemocy”.

To zdecydowanie nie jest książka tylko do czytania. Bardziej do trawienia i ćwiczenia. Podczas gdy nie przepadam za książkami, w trakcie czytania których mam wykonywać jakieś zadania i ćwiczyć, tak tutaj zadawane przez autorki pytania wydawały mi się proste i naturalne. Same zapraszały do tego, by na nie odpowiedzieć. Może wynika to również z faktu, że nie jest to książka tłumaczona z obcego języka. Dzięki temu jest bardziej zanurzona w naszych codziennych realiach i naszej kulturze.

Dla osób, które już wcześniej zetknęły się z „Porozumieniem bez Przemocy”, pomoże ona ćwiczyć tłumaczenie teorii NVC na praktyczny język konkretnych sytuacji, oraz  myślenie językiem serca o sytuacjach, które zdarzają się w relacjach między rodzicami i dziećmi. Rodzica, dla którego jest to pierwszy kontakt z „Porozumieniem bez Przemocy”, być może zainteresuje takie podejście w komunikacji między ludźmi.

Myślę też, że książka może być dobrym narzędziem i pomocą dla osób, które chcą w swojej pracy z rodzicami wykorzystywać NVC lub jego elementy. Dla wszystkich, którzy prowadzą warsztaty dla rodziców albo pracują z nimi indywidualnie, będzie to źródło inspiracji i pomysłów na wiele ćwiczeń wspierających świadome rodzicielstwo.

Agnieszka Stein

*****************************************************************************************************************************************************************

„Książka Dogadać się z dzieckiem to bardzo mądra, napisana z sercem propozycja dla obecnych i przyszłych rodziców.

Zawarte w niej liczne, bardzo trafne rozwiązania i propozycje samorozwoju rodzica oparte są na obserwacjach i przykładach z własnego doświadczenia autorek.

Jeśli zdecydujesz się, krok po kroku, wykonać zaproponowane ćwiczenia, jestem pewna, że wiele w sobie wzmocnisz, poczujesz kontrolę nad swoim życiem, a tym samym zyskasz bezpieczeństwo, szczególnie w sytuacjach „trudnych”.

Przede wszystkim jednak będziesz mieć pewność, że w procesie wychowywania swojego dziecka pomożesz mu „stworzyć siebie” na prawdziwie mocnego i szczęśliwego człowieka. Polecam”.

Ula Sadomska – MMC, mama i babcia

*****************************************************************************************************************************************************************

 

Dzieci nie zawsze zachowują się tak, jak chcemy. My jako rodzice nie zawsze reagujemy tak, jak chcemy.

  • · Co zrobić, gdy emocje dorosłego lub małego człowieka sięgają zenitu?
  • · Jak rozmawiać z dzieckiem tak, aby się dogadać?
  • · Co zwiększa szansę na empatyczną komunikację i wzajemne usłyszenie się?
  • · Jak budować relację opartą na wzajemnym szacunku, akceptacji i zaufaniu?

To tylko niektóre z ważnych pytań, na które wspólnie odpowiemy.

Ta książka jest o tym, co pomaga budować takie relacje z dziećmi, o jakich marzymy.

  • Pierwszy krok to zrozumienie i poznanie siebie w roli rodzica. Jakim rodzicem chcę być? O co potrzebuję zadbać, by zbudować takie kontakty z dzieckiem, jakich chcę?
  •  Kolejny etap to poznanie i zrozumienie dziecka – dzieci bowiem czasem robią wszystko na opak w stosunku do rodzicielskich oczekiwań i to w najmniej odpowiednim momencie! Słodki aniołek odchodzi wówczas na bok, a do akcji wkracza mały buntownik. Jak za każdym z tych zachowań dostrzec sedno – potrzeby dziecka, jego motywacje i uczucia?
  • Ostatni element to praktyka – konkretne narzędzia inspirowane „Porozumieniem bez Przemocy” i podejściem coachingowym. Jest to ważna część książki, gdyż wspiera ona rodzica w przełożeniu teorii na działanie.

Chcemy przyjrzeć się różnym stronom rodzicielstwa, by dzięki praktycznym ćwiczeniom wesprzeć rodziców w czerpaniu radości i satysfakcji z rodzicielstwa. Rodzic mówi – dziecko mówi – a to już dobry krok, by zwiększyć szanse na ich wzajemne usłyszenie!

 

“Książka ta jest w pewnym sensie kursem empatycznych relacji rodzic-dziecko. Obok materiału teoretycznego zawiera wiele ćwiczeń i zadań do wykonania. Zachęcamy Cię do aktywnego używania książki i traktowania jej jako Twój notatnik na drodze do pełnego satysfakcji rodzicielstwa. Na końcu znajdziesz kilka wolnych kartek przeznaczonych właśnie na Twoje zapiski. A być może podarujesz sobie specjalny zeszyt, w którym będziesz notował myśli, refleksje, decyzje, które będą do Ciebie przychodzić w czasie kursu – podczas czytania, w ciągu dnia po zabawie z dzieckiem, po kłótni z nim, po wspólnym, wieczornym czytaniu. Taki dziennik pozwoli Ci na śledzenie zmian, jakie będą się w Tobie odbywać.

Książka powstała głównie z myślą o rodzicach dzieci w wieku 0-9 lat i głównie takie przykłady i scenki w niej opisujemy. Wierzymy, iż rodzice dzieci starszych również znajdą dla siebie interesujące informacje czy narzędzia – zachęcamy do sprawdzenia.

I jeszcze jedna ważna rzecz przed rozpoczęciem podróży: dzięki empatii nie unikniesz sytuacji trudnych czy konfliktowych. One są elementami życia i rozwoju. Będziemy wspierać Cię w przeprowadzeniu realnej zmiany w Twoim życiu, by w takich sytuacjach w szczery i autentyczny sposób dostrzegać i uwzględniać zarówno swoje potrzeby, jak i potrzeby dziecka. Taki rodzaj uważności i kontaktu transformuje wyzwanie w naukę, konflikt w możliwość budowania relacji. Tu przychodzi nam na myśl chińskie przysłowie: „Gdy przychodzi sztorm, niektórzy stawiają mury, inni budują wiatraki”. Empatyczny kontakt daje rodzicom więcej pewności siebie i zaufania w codziennych sytuacjach z naszymi dziećmi.

Joanna Berendt & Magdalena Sendor,

z podziękowaniami dla wszystkich Żyraf i Szakali, które spotkałyśmy i jeszcze spotkamy*.

*Żyrafa w „Porozumieniu bez Przemocy” jest symbolem empatycznej komunikacji, Języka Serca, a Szakal, to Żyrafa w przebraniu, która nie ma w danej chwili kontaktu z uczuciami i potrzebami.”

 Fragment Wprowadzenia

 

Spis treści

Wprowadzenie 7

Rozdział 1. Jakim chcę być rodzicem – podróż do przyszłości 11

Siła empatii 13

Rozdział 2. Niech słowa popłyną z serca – poznaj blokady i hamujące przekonania 15

Język serca i język blokad 15

Jak przejść od języka blokad do języka serca? 16

Co w mojej wizji rodzicielstwa blokuje mnie w byciu rodzicem? 17

Rozdział 3. Najpierw rodzicu zadbaj o siebie 23

Dbaj o siebie, by dbać o innych 23

Rozdział 4. Co widzisz? Co słyszysz? – obserwuj bez oceniania 31

Rozdział 5. Uczucia: czym są i kto za nie odpowiada? 37

Czy dobrze jest się czuć dobrze, a źle jest czuć się źle? 37

Kto odpowiada za uczucia? 39

Obserwuj swoje uczucia 41

Rozdział 6. Świat emocji oczami dziecka 43

Rozdział 7. Potrzeby – czym są i o czym informują 51

Kilka ważnych dla nas założeń wspierających pracę z intencją 56

Rozdział 8. Ja czuję, bo ja potrzebuję, a Ty czujesz, bo ty potrzebujesz? 59

Mapa empatycznej komunikacji: model 4 kroków 61

Rozdział 9. Prośby i odmowy – zatańcz z potrzebami 63

Co zrobić, kiedy słyszysz od dziecka stanowcze „nie” na Twoją prośbę 64

Rozdział 10. A kiedy realnie nie możesz zaspokoić danej potrzeby dziecka 69

Rozdział 11. Sam zdecyduj, co i jak mówisz 73

Jak zastosować metodę 4 kroków w praktyce 77

Rozdział 12. Przekształć złość w kreatywne działanie 81

Kilka słów o istocie złości 82

Spadochron empatii i siła naszych potrzeb 83

Rozdział 13. Co zrobić, by zyskać więcej współpracy 89

Empatia dla siebie 92

Rozdział 14. Kary i nagrody – poznaj ich konsekwencje 97

Nagrody i pochwały, czyli druga strona tej samej monety 99

Rozdział 15. Budowanie mocnej relacji dzięki okazywaniu uznania 101

Rozdział 16. Granice – jak i po co je ustalać 115

Rozdział 17. Mediuj konflikty między dziećmi 117

Jak mogę wesprzeć dwie strony w konflikcie i jednocześnie zaspokoić swoje potrzeby 119

Rozdział 18. Oczekiwania otoczenia wobec dziecka – sam decydujesz, jak reagujesz 123

Rozdział 19. Dziękuj, dziękuj, dziękuj – o mocy wdzięczności 125

Zakończenie 131

  ZAKUPY POWYŻEJ 150 ZŁ WYSYŁKA GRATIS

 

autorJoanna Berendt, Magdalena Sendor
rok wydaniamaj 2013
liczba stron152
wymiary17,0 x 24,0 cm
oprawamiękka
ISBN978-83-63860-04-2