+22 813 88 68
13 pierwotnych Matek Klanowych

13 pierwotnych Matek Klanowych

Wydawnictwo: CoJaNaTo

Dostępność: Chwilowy brak towaru

„Cudowna Książka, która przychodzi jako przewodnik na gorący czas przełomu. Jej przesłanie pokazuje nam drogę wyjścia ze świata podziału, lęku i samotności poprzez połączenie naszej duchowej istoty z twórczym źródłem życia. To jest droga powrotu do Domu Miłości, Jedności i Pokoju. Jamie Sams jest mi szczególnie bliska przez powinowactwo z jedną z moich największych nauczycielek, Babcią Twylah Nitsch(1913-2007), przewodniczką duchową narodu Seneka i Klanu Wilka. Seneka uznani są jako filozofowie i prorocy Konfederacji...
48.00zł 42.99zł
   Pin it

„Cudowna Książka, która przychodzi jako przewodnik na gorący czas przełomu.

Jej przesłanie pokazuje nam drogę wyjścia ze świata podziału, lęku i samotności poprzez połączenie naszej duchowej istoty z twórczym źródłem życia. To jest droga powrotu do Domu Miłości, Jedności i Pokoju.

Jamie Sams jest mi szczególnie bliska przez powinowactwo z jedną z moich największych nauczycielek, Babcią Twylah Nitsch(1913-2007), przewodniczką duchową narodu Seneka i Klanu Wilka. Seneka uznani są jako filozofowie i prorocy Konfederacji Irokezów. Obie nauczycielki przekazują nauki mędrców o Wielkiej Tajemnicy- Swenio, duchowej energii, która mocą miłości tworzy wszelkie istnienie. Obie rozumieją głęboko, że teraz, kiedy życie na ziemi jest zagrożone, potrzeba nam wielkiej mocy bezwarunkowej miłości, która uzdrawia i spaja nas z całym Wszechświatem.

Dlatego autorka mówi nam o potrzebie połączenia naszej duchowej esencji zwanej Orendą z Wiecznym Płomieniem Miłości całego Stworzenia.

Jak wiele przedstawicielek Kobiecej Starszyzny, Jamie Sams jest świadoma, ze to kobiety ziemi uzdrawiają świat i dlatego adresuje nauki 13 Klanowych Matek do kobiet, które dzięki głębokiej pracy nad sobą potrafią wspierać życie na Ziemi. Chodzi tutaj o sprzyjanie duchowej przemianie ludzi, o przebudzenie się do świadomości Całości, do współistnienia w harmonijny sposób ze wszystkim, co żyje.

Dla mnie osobiście i dla wielu kobiet nauki Klanowych Matek pokazują drogę docierania do najgłębszych pokładów siebie, po to żeby spotkać siebie prawdziwą i aby stawać się w pełni dojrzałą, świadomą kobietą. Znajduję tutaj odpowiedź na moje najbardziej palące pytanie: „co ja, co my możemy zrobić aby ludzie przestali zwracać swoją energię przeciwko życiu na ziemi”. Nauczycielki mówią: „Matka Ziemia tak długo pozostanie zagrożona dopóki nie zmienimy siebie od wewnątrz. My kobiety ziemi musimy poznać przekazane nam dziedzictwo abyśmy mogły uzdrowić siebie, zanim zaczniemy uzdrawiać innych”. Jest to oczywiste dla mnie, dla mojej Siostry z Kręgu Starszyzny, Mari Eli Lewańskiej- tłumaczki tej pięknej książki i dla kobiet, z którymi pracujemy. Wiele z nas jest zranionymi uzdrowicielkami. Musiałyśmy przejść przez swoją sferę cienia zmagając się z przemocą, upokorzeniem, wstydem, poczuciem winy, strachu i złości. Ale kiedy będziemy czerpać z cierpienia, zranienia i upokorzenia, to staniemy się wojowniczkami cienia, które przyczyniają się do zwiększenia lęku i napięcia w świecie.

Dlatego najpierw mierzymy się z własnymi „demonami”, żeby uwolnić się ze strachu i nienawiści, oczyścić i rozbroić serca z wielu warstw krzywdy, bólu, wrogości i oddzielenia. Przetwarzamy energię cienia w sferę światła. Odkrywamy naszą medicine jak rdzenni Amerykanie nazywają moc uzdrawiania. Przechodząc przez transformację Koła Uzdrawiającej Mocy leczymy i otwieramy na prawdę swoje ciało, umysł i duszę.
”Stajemy się płodnymi, dającymi życie Matkami Twórczej Mocy” Dopiero wtedy możemy zająć się leczeniem innych i pobudzaniem ich do wewnętrznej przemiany.

Nauki Klanowych Matek niosą przekaz o tym jak rozpoznawać i stawać w swojej prawdzie wobec świata wokół nas. Teraz, kiedy świat przechodzi przez dramatyczne doświadczenia kryzysu ekonomicznego, ekologicznego, humanitarnego i duchowego ten przekaz jest szczególnie istotny. Jest to etap rozpadu starego systemu cywilizacyjnego opartego na fałszywym micie oddzielenia człowieka od ziemi, który skutkuje bezmiarem spustoszeń. Duchowa rozłąka spowodowała ogromną pustkę, samotność, lęk i tęsknotę, które zaspokajane są przez nadmierną konsumpcję, pochłanianie zasobów ziemi. W poczuciu duchowej bezdomności, człowiek zdobywał świat niszcząc życie.  Teraz zanurzeni jesteś my w nurcie ewolucyjnym i inicjacyjnym, który niesie śmierć starego porządku i narodziny nowego ładu –pojednania człowieka z Całym Istnieniem. Ziemia wznosi się na wyższy poziom świadomości a my wznosimy się wraz z nią. Jak mówi Jamie Sams: „to są ostanie dni Czwartego Świata Podzielenia”. Kiedy nauczymy się mówić prawdę z naszych uzdrowionych serc i łączyć nasze energie bezwarunkowej miłości w piękną sieć Siostrzeństwa , utorujemy Dzieciom Ziemi drogę powrotu do Domu.”

Jamie Sams, członkini Domu Nauczania z Klanu Wilka, wskazuje, jak w nowy, pełen mocy sposób szanować rdzenną, kobiecą mądrość i sprawiać, aby stała się częścią codziennego życia. Jamie, połączywszy bogatą tradycję ustną – przekazaną jej przez dwie Babcie ludu Kiowa, Cisi Laughing Crow (Śmiejącą Się Wronę) i Bertę Broken Bow (Złamaną Strzałę) – ze wskazówkami otrzymanymi od kobiecych Starszych oraz z osobistym uzdrowieniem, stworzyła książkę 13 Pierwotnych Matek Klanowych. Każda z Trzynastu Matek przynosi unikalne nauki, odnoszące się do danego cyklu księżyca, oraz posiada szczególne totemy, talenty i dary, które pomagają każdej i każdemu z nas rozwinąć własne unikalne cechy i zdolności.

Wstęp

Opowieść o Trzynastu Klanowych Matkach otrzymałam od dwóch Babć z plemienia Kiowa, które były moimi nauczycielkami na początku lat siedemdziesiątych XX wieku. Cisi Laughing Crow (Śmiejąca Się Wrona) i Berta Broken Bow (Pęknięty Łuk) przekazały mi dziedzictwo, na którym miałam zbudować swoje życie. Kiedy ja byłam młodą, dwudziestodwuletnią kobietą, Cisi – o ile dało się to obliczyć – miała 120, a Berta 127 lat. Obie Babcie urodziły się krótko po wydarzeniach zwanych Szlakiem Łez, do których doszło zimą 1838/39 roku. Ich rodziny, jak wiele innych, odmówiły zarejestrowania się i życia w rezerwatach oraz odbyły podróż na południe, gdzie mogły żyć w wolności w górach Meksyku. Biuro do Spraw Indian przy rządzie Stanów Zjednoczonych w ciągu ostatnich mniej więcej 20 lat1 upominało się o te rodziny bez rezultatu próbując je zabrać z powrotem do rezerwatów w Stanach Zjednoczonych.

Podstawą opowieści są tradycje, które pozostały żywe, dzięki tamtym ludziom, którzy nie zgodzili się na zerwanie połączenia z Matką Ziemią. Jestem szczerze wdzięczna mądrości Kobiecej Uzdrawiającej Mocy oraz jej sile, która sprawiła, że rodziny Rdzennych mieszkańców Ameryki zbudowały nowe życie na obcej ziemi. Dzięki ich wytrwałości Starożytne Nauki są nadal żywe.

Wdzięczna też jestem mojemu pierwszemu nauczycielowi, Joaquinowi Murielowi Espinosie, za to, że nie nalegał, bym podążała męską drogą Wojownika. Gdy tylko zorientował się, że potrzebuję nauk o Kobiecej Mocy, zabrał mnie do Cisi i Berty. Dzięki jego intuicji moje życie otworzyło się na nowe drogi, których w tamtym czasie nie rozumiałam. Jeśli kobieta nie została nauczona szacunku do kobiecego źródła w sobie samej, a podąża ścieżką męskiej Mocy, może się zagubić lub pozwolić się wykorzystywać. Za każdym razem, gdy widzę taką kobietę, odczuwam szacunek do mojego nauczyciela za jego wielką pokorę oraz za to, że pragnął mojego największego dobra.

Wiele innych kobiet ze Starszyzny mówiło mi o opowieściach Klanowych Matek dotyczących Kobiecej Uzdrawiającej Mocy. Smuciło je, że duża część tych historii zaginęła w poprzednich pokoleniach. Wielką radość przyniosły mi zarówno możliwość wskrzeszenia tej historii, która w przeciwnym razie byłaby stracona, jak i możliwość podzielenia się ze światem naszym Kobiecym Dziedzictwem. Kobiece Dziedzictwo oraz Matka Ziemia były i pozostaną zagrożone tak długo, dopóki nie zmienimy siebie od wewnątrz. Ponieważ wszystkie rzeczy rodzą się z pierwiastka kobiecego, wzorcem dla żeńskich i męskich ról w społeczności ludzkiej są postaci Trzynastu Pierwotnych Klanowych Matek, które wyłoniły się jako aspekty Matki Ziemi i Babci Księżyc.

Uczono mnie, że aby stać się w pełni dojrzałą kobietą – a dojrzałość w Tradycji Rdzennych mieszkańców Ameryki osiąga się około 52 roku życia – mam pracować nad osobistą drogą przez rozwijanie talentów i darów, używając Trzynastu Pierwotnych Klanowych Matek jako wzorców przyjmowanych w życiu ról. Uczono mnie także, jak rozumieć Uzdrawiającą Moc tych starożytnych Babć i jak odnosić się do każdej z nich jako do swojej nauczycielki. Chociaż musiało minąć wiele lat, zanim osiągnęłam dojrzałość, pokochałam Klanowe Matki – moje Duchowe Nauczycielki – i mam zaufanie do sposobu, w jaki przemawiają do mojego serca. Przez całe wieki Klanowe Matki udzielały wielu duchowych lekcji w Kobiecych Szałasach Uzdrawiającej Mocy oraz były Duchowymi Nauczycielkami kobiet ze Starszyzny – moich bezpośrednich nauczycielek w Meksyku. Odkryłam, że Trzynaście Pierwotnych Klanowych Matek reprezentuje najpiękniejsze aspekty kobiety i źródła kobiecości.

Klanowe Matki nauczyły mnie dostrzegać piękno w moich siostrach i braciach wszystkich ras i wszystkich wyznań. Pocieszały mnie, kiedy byłam zmęczona lub gdy odczuwałam ból, i uczyły, jak uzdrawiać samą siebie. Babcie Cisi i Berta przekazały mi dar znajomości Pierwotnej Trzynastki i teraz dla mnie nadszedł czas przekazania tego daru Siostrzeństwu Ludzkości. Nie chcę przez to powiedzieć, że mężczyźni naszej Ziemi nie mogą skorzystać z nauk tych Babć, są przecież także dziećmi zrodzonymi z kobiety oraz mają kobiecą stronę. Teraz jednakże konieczne jest, aby wszystkie kobiety Ziemi poznały przekazane im dziedzictwo, tak by mogły uzdrowić siebie, zanim znowu sięgną po role polegające na uzdrawianiu innych i opiekowaniu się nimi. Wtedy uzdrowiony już kobiecy aspekt nie będzie przejawiał się poprzez złość, wrogość, oddzielenie i manipulację, które mają ukryć ból. Z tego pozytywnego miejsca kobiety będą mogły powrócić do uzdrowionego modelu roli, czyli bycia przywódczynią, która własnym przykładem pokazuje innym drogę, zamiast podążać za męskim wzorem, polegającym na zdobywaniu i współzawodnictwie. Dzięki temu w świecie przywrócona zostanie równowaga między aspektem kobiecym i męskim.

Wiele lat po otrzymaniu opowieści Trzynastu Pierwotnych Klanowych Matek zorientowałam się, że Nauki w nich zawarte są wspólne dla licznych Plemion i że od setek lat różne fragmenty tego dziedzictwa przekazywane były w Czarnych Szałasach oraz Kobiecych Kręgach Uzdrawiającej Mocy. Niektóre z nich dotarły do uszu ukochanych Kobiet plemienia Czirokezów, Klanowych Matek plemienia Irokezów, Babć lub Strażniczek Wiedzy plemion Kiowa, Czoktaw oraz wielu innych. Wtedy zaczęłam pełniej rozumieć, że dzięki dzieleniu się swoimi wizjami i snami kobiety z Kobiecych Śniących Kręgów utrzymują to dziedzictwo przy życiu.

To dziedzictwo, chociaż otrzymałam je od moich dwóch nauczycielek, Babć plemienia Kiowa, nie wywodzi się z tradycji jednego konkretnego plemienia, lecz należy do wszystkich Dzieci Ziemi. Najpierw usłyszałam te opowieści po hiszpańsku, gdyż nie mówiłam w języku Kiowa. Cisi i Berta powiedziały, że moje zrozumienie pogłębi się, gdy nauczę się trzynastu kroków Kobiecego Koła. Rzeczywiście duchy Trzynastu Klanowych Matek przez 18 lat prowadziły i kształtowały mój rozwój jako kobiety i dziś nadal korzystam z ich nauk.

Zauważyłam, że wszystkie historie o Ziemi są bardzo podobne, więc do niektórych opowieści dodałam kilka fragmentów, które w trakcie lat nauki usłyszałam od innych Plemiennych Babć. Indiańskie słowa, których używam w tekście, pochodzą z języka Seneka, gdyż są mi najbliższe, chociaż wiem, że opowieścią o Trzynastu Pierwotnych Klanowych Matkach w jej ogólnym zarysie dzielono się w Kobiecych Czarnych Szałasach w całej Rdzennej Ameryce.

Zapytałam Trzynastu Pierwotnych Klanowych Matek, jak mogłabym najlepiej przedstawić ich Opowieści Uzdrawiającej Mocy. Otrzymałam odpowiedź, że kanwę lub strukturę, która pozwoli ludziom zobaczyć cały obraz, może mi dać Koło Uzdrawiającej Mocy plemienia Seneka z Drogą do Pokoju oraz Dwunastoma Cyklami Prawdy. Odkryłam, że prawdę znajdujemy w każdej Tradycji i że czasami większą przejrzystość daje ich połączenie. Tak więc pozwoliłam sobie umieścić opowieści każdej z Trzynastu Pierwotnych Klanowych Matek na Kole plemienia Seneka, aby ukazać znaczenie prawdy i pokoju w Uzdrawiającej Mocy Kobiet w każdym Plemieniu i każdym Szałasie Uzdrawiającej Mocy.

Dla uproszczenia Dwanaście Cykli Prawdy z Nauk Plemienia Seneka zostało przypisane dwunastu miesiącom. Aby Koło Uzdrawiającej Mocy Trzynastu Klanowych Matek było pełne, dodałam trzynasty Cykl Prawdy – Bądź Prawdą. Ze względu na różnice pomiędzy cyklami księżycowymi a miesiącami kalendarzowymi w naszym współczesnym świecie kolejne cykle księżycowe przypisałam konkretnym miesiącom. Jak wiemy, pełen cykl księżycowy jest krótszy niż jeden miesiąc. Zdecydowałam jednak, by w możliwie najprostszy sposób przełożyć istotę każdej Klanowej Matki na nasz obecny sposób myślenia. Wolę, aby te osoby, które stosują się do kalendarza księżycowego, same przyjrzały się cyklom oraz datom i skorygowały cykl księżyca każdej Klanowej Matki.

Matka Ziemia dała nam pierwszy kalendarz księżycowy, który widzimy na skorupie Żółwia. Okrąg w centrum skorupy ma trzynaście części i symbolizuje Trzynaście Pierwotnych Klanowych Matek, opiekujących się trzynastoma cyklami księżycowymi. Święta Żółwica jest ucieleśnieniem Matki Ziemi; jak skorupa ochrania ciało Żółwicy, tak przedstawione na tej skorupie Klanowe Matki i ich cykle księżycowe ochraniają Matkę Planetę i wszystkie żyjące istoty. To właśnie dzięki połączeniu z tymi rytmami i cyklami ta historia nie może zostać uznana jako tradycyjna legenda jednego Plemienia. Mogę was jednak zapewnić, że przekazuje ona Kobiecą Uzdrawiającą Moc, zebraną w tych wszystkich miejscach, w których Babcie – Strażniczki Wiedzy utrzymywały Pamiętanie. Podstawowa opowieść pozostała niezmieniona. Jedynymi dodatkami z mojej strony są opisowe fragmenty oraz niektóre nazwy Totemów każdej Klanowej Matki. Cisi i Berta opisywały fizyczne cechy pewnych zwierząt, ale nie używały nazw, pod jakimi znamy je obecnie. Współczesne nazwy zwierząt przyszły do mnie za pośrednictwem Duchów Trzynastu Pierwotnych Klanowych Matek, które przemówiły do mojego serca i ukazały mi ich Uzdrawiające Moce.

Przypuszczam, że jeśli w jakiejś części świata pewne zwierzęta wymarły i rysunki naskalne stały się jedynym zapisanym świadectwem ich życia na ziemi – jak wizerunki wielbłądów i mamutów w Północnej i Południowej Ameryce – nadal krążą o nich ustne legendy, ale rzeczywiste zwierzę staje się stworzeniem mitycznym dla tych osób, które nigdy go nie widziały. Sądzę, że jest to jedyna przyczyna, dla której Cisi i Berta nazywały wielbłąda „niepotrzebującym wody pustynnym czworonogiem z garbem na plecach”. Inny przykład tego zjawiska można znaleźć w tradycji Plemienia Paiute, które uważa Owcę z Wielkimi Rogami za świętą, mimo że większość tych stworzeń została, podobnie jak bizony, zabita po przybyciu europejskich osadników. Petroglify Bizona i Wielkorogiej Owcy nadal przemawiają do naszych Plemion, ponieważ zawierają Uzdrawiającą Moc naszych Przodków, która jest dla nas świętością.

Opowieści o Trzynastu Kryształowych Czaszkach są częścią pierwotnych opowieści i Tradycji, które słyszałam od czterech innych Babć z różnych Plemion. O ile wiem, na temat Kryształowych Czaszek dotąd nie napisano niczego w oparciu o ustną Tradycję Indian czy o ich historię . Informacje o Kryształowych Czaszkach, które otrzymałam w naukach Cisi, Berty i Joaquina, umieściłam w zakończeniu książki i zatytułowałam „Wkraczanie do Domu Zgromadzenia Trzynastu Pierwotnych Klanowych Matek”.

Przez 18 lat moje połączenie z Uzdrawiającą Mocą Trzynastu Pierwotnych Klanowych Matek rosło wewnątrz mnie. Każda nowa lekcja, jaką otrzymywałam od Trzynastu Klanowych Matek, powiększała moje zrozumienie i wykuwała szlak mojego osobistego rozwoju. Aby się podzielić otrzymaną mapą uzdrowienia, zdecydowałam się na udostępnienie zarówno tych nauk, jak i swoich osobistych wizji. Te Opowieści Uzdrawiającej Mocy i Tradycje są moim Darem dla ludzkich istot na całym świecie, tak abyśmy mogli i mogły nadal śnić sny i tańczyć Taniec Stwarzania, które przynoszące wewnętrzny pokój, a przez to – pokój na świecie.

            ZAKUPY POWYŻEJ 150 ZŁ WYSYŁKA GRATIS

podtytułTwoja święta ścieżka prowadząca do odkrycia darów, zdolności i t
autorJamie Sams
rok wydanialuty 2012
liczba stron320
wymiary17 x 24 cm
oprawamiękka
ISBN978-83-93350-83-4
tłumaczMaria Lewańska