+22 813 88 68
Przepowiednia Dżokera

Przepowiednia Dżokera

Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co

Dostępność: Chwilowy brak towaru

Podczas podróży z ojcem dwunastoletni Hans Thomas daje się wplątać w przedziwną historię. Jedząc bułeczkę od dorfskiego piekarza, łamie prawie ząb na zapieczonej w niej książeczce, która jest tak maleńka, że nie można odczytać liter bez użycia lupy. Hans Tomas ma odpowiednią lupę. Ale zaraz, zaraz... Przecież dostał ją od pewnego karzełka, dzień wcześniej niż bułeczkę z książeczką od pewnego piekarza z Dorfu! Karzełek rzekł wówczas: Gdy tylko cię ujrzałem, zaraz zrozumiałem, że w podróży może ci się przydać lupa. Czy jest...
29.00zł
   Pin it

Podczas podróży z ojcem dwunastoletni Hans Thomas daje się wplątać w przedziwną historię. Jedząc bułeczkę od dorfskiego piekarza, łamie prawie ząb na zapieczonej w niej książeczce, która jest tak maleńka, że nie można odczytać liter bez użycia lupy.
Hans Tomas ma odpowiednią lupę. Ale zaraz, zaraz... Przecież dostał ją od pewnego karzełka, dzień wcześniej niż bułeczkę z książeczką od pewnego piekarza z Dorfu! Karzełek rzekł wówczas: Gdy tylko cię ujrzałem, zaraz zrozumiałem, że w podróży może ci się przydać lupa.
Czy jest to spisek? Czy to sen? Czy też początek niezwykłej przygody z baśnią, której Hans Thomas nie zapomni nawet wtedy, kiedy będzie dorosły? Dlaczego po wielu latach kwituje on europejską podróż słowami: Słyszałem, że można utonąć w zbyt dużej sukience, ale nie wiedziałem, że można utonąć w baśni. Dzisiaj dobrze wiem, że wszyscy powinni się tego wystrzegać?
Obecność cudów, mimo grozy, filozofia dla dzieci i dorosłych, a także wspaniałe poczucie humoru, to zalety wszystkich książek Josteina Gaardera. Jednak w Przepowiedni Dżokera pojawiają się ze szczególną, magiczną siłą. Uhonorowana w grudniu 1996 r. przez polską sekcję IBBY Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Janusza Korczaka, w 2003 r. weszła do Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży.

Ożywcza i gimnastykująca umysł, najlepiej się sprawdza w rękach czytelników, którzy sami są po trosze Dżokerami-myślicielami, szerokim zaś kręgom połykaczy lektury czy zwłaszcza jej niechętnym przeżuwaczom wydać się może nad miarę ambitna i powikłana. Lecz i ambitnym czytelnikom też coś się od życia należy, a nową książkę Gaardera przyjmą oni, jak sądzę, zarówno z przyjemnością, jak i zaskoczeniem - i o to chodzi.

Joanna Papuzińska, "Nowe Książki"

W Przepowiedni Dżokera napisałem o człowieku, który za jedyne towarzystwo miał talię kart. Karty zamieniły się 53 żywe karły, które zbudowały wokół siebie normalny, zwyczajny świat. Wyjątkiem była 54 karta - dżoker, outsider w świecie kart. Widział wszystko, na co inni byli ślepi, widział życie jak baśń. My właśnie rodzimy się jako dżokery i dopiero z czasem zamieniamy się w kara lub kiery. Ale we wszystkich z nas mieszka dżoker - zostaje trochę dziecka. Tam w naszych zakamarkach, siedzą krasnoludki i elfy, i trolle. Tam Alicja pije herbatkę u królowej, a Guliwer poznaje krainę liliputów.

J. Gaarder

autorJostein Gaarder
rok wydaniaWarszawa 2005, wyd. 4
liczba stron296
wymiary14,5 x 21 cm
oprawamiękka
ISBN83-89763-41-9
tłumaczIwona Zimnicka