+22 813 88 68
Podstawy terapii psychoanalitycznej

Podstawy terapii psychoanalitycznej

Wydawnictwo: Imago

Dostępność: Chwilowy brak towaru

Minęło 110 lat od narodzin psychoanalizy, która dała początek systematycznym studiom nad ludzką psychiką, w tym również nad motywami i konsekwencjami ludzkich zachowań. Przez cały ten okres inspirowała ona kolejne pokolenia psychoanalityków, którzy przyczyniali się do dalszego jej rozwoju. Przeniknęła również do życia codziennego i do kultury masowej,między innymi do literatury, teatru i filmu,w nierozerwalny sposób kształtując kulturę XX wieku. Mam zamiar przedstawić tu tylko niewielki fragment tej rozległej wiedzy. Pierwsza...
39.00zł 34.99zł
   Pin it

Minęło 110 lat od narodzin psychoanalizy, która dała początek systematycznym studiom nad ludzką psychiką, w tym również nad motywami i konsekwencjami ludzkich zachowań. Przez cały ten okres inspirowała ona kolejne pokolenia psychoanalityków, którzy przyczyniali się do dalszego jej rozwoju. Przeniknęła również do życia codziennego i do kultury masowej,między innymi do literatury, teatru i filmu,w nierozerwalny sposób kształtując kulturę XX wieku. Mam zamiar przedstawić tu tylko niewielki fragment tej rozległej wiedzy.

Pierwsza część książki poświęcona jest definicji samej psychoanalizy i stosowanych w niej podstawowych terminów teoretycznych; wyjaśniam w niej sposób funkcjonowania psychiki i opisuję emocjonalno-poznawczy rozwój człowieka od momentu narodzin do osiągnięcia dojrzałości. Wszystko to jest ilustrowane przykładami z życia codziennego.
Druga część to opis procesu terapeutycznego, począwszy od pierwszego spotkania i stopniowego rozwoju sojuszu terapeutycznego, poprzez opis oporu, który towarzyszy każdej sesji terapeutycznej, zjawisk przeniesienia i przeciwprzeniesienia aż po rolę marzeń sennych. Cały materiał jest bogato ilustrowany przykładami klinicznymi. Ostatni rozdział poświęciłam zarysowaniu współczesnych teorii psychoanalitycznych.

Książka jest efektem moich nowojorskich doświadczeń: treningu psychoanalitycznego, superwizji, wieloletniej pracy z pacjentami i seminariów z psychoterapii psychoanalitycznej, które prowadziłam. Za podstawę przedstawionej koncepcji posłużyło mi klasyczne podejście psychoanalityczne, uzupełnione o psychologię ego i elementy teorii relacji z obiektem.

Opisy przypadków zaczerpnęłam z własnych doświadczeń klinicznych. Zachowując anonimowość pacjentów, podałam jednak informacje o ich polskim lub amerykańskim pochodzeniu.

Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 2002 r. w Wydawnictwie Jacek Santorski & Co pod tytułem: Nauczyć się kochać. Terapia psychoanalityczna w teorii i praktyce


Spis treści

Wstęp

Część pierwsza
Teoria psychoanalizy i nasze codzienne funkcjonowanie

Rozdział 1. Definicja i podstawowe pojęcia
Rozdział 2. Modele funkcjonowania psychiki
Rozdział 3. Początki rozwoju poznawczo-emocjonalnego
Rozdział 4. Fazy rozwoju psychoseksualnego
Rozdział 5. Ego i jego funkcje
Rozdział 6. Charakter

Część druga
Proces terapeutyczny

Rozdział 7. Konsultacja i reguły terapii psychoanalitycznej
Rozdział 8. Sojusz terapeutyczny i jego znaczenie
Rozdział 9. Przeniesienie
Rozdział 10. Opór
Rozdział 11. Analiza i reguły pracy nad przeniesieniem
Rozdział 12. Przeciwprzeniesienie
Rozdział 13. Marzenia senne

                            ZAKUPY POWYŻEJ 150 ZŁ WYSYŁKA GRATIS

podtytułTeoria i praktyka
autorLeźnicka-Łoś Agnieszka
rok wydania2012
liczba stron200
wymiary15,0 x 22,7 cm
oprawamiękka ze skrzydełkami