+22 813 88 68
Konopie w wierzeniach i zwyczajach ludowych

Konopie w wierzeniach i zwyczajach ludowych

Wydawnictwo: Trip Art

Dostępność: W magazynie

Na wszystkich szczeblach kultury od najnizszych do najwyższych, człowiek ucieka się do używania środków podniecających i narkotyków, ażeby przynajmniej chwilowo oderwać się od zbyt jednostajnych lub ciężkich warunków bytu, zwłaszcza o ile nie potrafi czynnie ich przekształcić. Stąd płynie potrzeba znajomości roli narkotyków zarówno w życiu ludów cywilizowanych jak i niecywilizowanych. Interesowano się dotąd głównie rolą narkotyków w życiu ludów cywilizowanych i to zwykle od strony lekarskiej, znacznie...
15.00zł 11.55zł
   Pin it

Na wszystkich szczeblach kultury od najnizszych do najwyższych, człowiek ucieka się do używania środków podniecających i narkotyków, ażeby przynajmniej chwilowo oderwać się od zbyt jednostajnych lub ciężkich warunków bytu, zwłaszcza o ile nie potrafi czynnie ich przekształcić. Stąd płynie potrzeba znajomości roli narkotyków zarówno w życiu ludów cywilizowanych jak i niecywilizowanych.

Interesowano się dotąd głównie rolą narkotyków w życiu ludów cywilizowanych i to zwykle od strony lekarskiej, znacznie mniej natomiast przeprowadzono badań nad rolą narkotyków w kulturze ludów niecywilizowanych, choć u nich właśnie rola środków podniecających jest bez porównania większa i ważniejsza, narkotyki bowiem nie tylko zaspakają tam potrzeby upodlania czy zboczenia jednostek, ale, co ważniejsza, odgrywają niekiedy poważną rolę w życiu zbiorowem a przez to wpływają na kulturę duchową i społeczną tych ludów.

Biorąc powyższe pod uwagę, zamierzam w pracy niniejszej rozpatrzeć jaką rolę w wierzeniach i zwyczajach ludowych odgrywają konopie, dostarczające, jak wiadomo, jednego z najsilniejszych narkotyków, a mianowicie haszyszu. Praca ta nie będzie może zbyteczną, jeżeli wziąć pod uwagę, że dotychczasowa literatura monograficzna, dotycząca konopi, nie wyczerpuje całkowicie strony etnograficznej zagadnienia, lecz traktuje ją tylko fragmentarycznie w pracach botanicznych, farmakologicznych i lekarskich.

 

autorSara Benetowa
rok wydania2000
liczba stron59
wymiary14 x 21 cm
oprawamiękka
ISBN83-914838-0-0